fbpx
  • Megjelenés:

A szakember szerint kifejezetten árthat a gyermekeknek a gendermese

Fájdalmas megélni azt, amikor olyan mesekönyvek, vagy akár mesekönyv formájába csúsztatott ideológiák jelennek meg, amely egy gyermek számára nem természetesek és nem normálisak – vélekedett a Meseország mindenkié című első magyar LMBTQ-ideológiát tartalmazó kiadvány kapcsán Makkai László pasztorálpszichológus.

Makkai László az Új Misszió nevű katolikus folyóiratnak adott interjújában arra hívta fel a figyelmet, hogy

a mesét hallgató gyerek a képzelőereje által belehelyezi magát a főszereplő – legyen az a legkisebb fiú vagy éppen a királylány – szerepébe, majd a gondolatvilágában megéli és feldolgozza azt, a fantáziájában pedig ezek a mesefigurák és mesehősök tovább élnek.

A pasztorálpszichológus rámutatott: a mese nagyon fontos a gyermeknek, de csak az a mese jótékony hatású, amely saját korának megfelelő szinten egy szép varázslatos világot tud kialakítani a gyermek gondolkodásában és érzelemvilágában. Szavai szerint minden olyan elem, amely a gyermeket megzavarja és elbizonytalanítja, vagy éppen pszichoszexuális fejlődését akadályozza, az távol áll a kicsinyek lélektantól, ahogyan mindenféle szakmaiságtól is. Makkai László arra is rámutatott, hogy

a korai érzékenyítés annak a veszélyét is magában hordozza, hogy a gyermek a későbbiekben nem elutasítani, hanem – mivel ezekkel a tartalmakkal felhívják rá a figyelmét – érdeklődni fog a téma után.

A szakember szerint a gendernézetek teljesen kívül esnek a kicsik érdeklődési körén, sokan mégis úgy vélik, hogy mivel ez „csak” mese, odaadható a gyermekeknek. Ezért – figyelmeztetett – tévút lenne a magyar társadalomnak, ha becsomagolt, a gyerekeknek még nem emészthető, a gyerekek képi- és érzelemvilágától, valamint gondolkodásuktól is teljesen távol álló történetek kerülnének a könyvespolcokra.

Miképpen a Magyar Nemzet is beszámolt róla, szeptember végén a Labrisz Leszbikus Egyesület gondozásában hazánkban is megjelent az első magyar LMBTQ-propagandát tartalmazó mesekönyv, amely a teljes magyar társadalmat és a pszichológus szakmát egyaránt megosztotta. Az ismert pszichológusprofesszor, Bagdy Emőke tudományos tényekre alapozva világított rá a mesék által történő korai érzékenyítés kockázataira, hangsúlyozva, hogy

a gyereket valóban toleranciára kell nevelni, viszont ezt nem óvodáskorban kell megtenni.

Ezt követően a Meseország mindenkié című kiadványt propagáló pszichológusok egy közös nyilatkozatban határolódtak el minden olyan szakembertől – köztük Bagdy Emőkétől is – , akik velük ellentétes véleménynek adtak hangot.