fbpx
  • Megjelenés:

Öntsünk tiszta vizet a pohárba

Nagy István korábbi alpolgármester, aki ma teszi le képviselői esküjét, nyílt levelet juttatott el a magát közszolgálatinak nevező Újpest Média szerkesztőségébe, amely az elmúlt  10 napban még csak válaszra sem méltatta. Ezért levelét elküldte szerkesztőségünkbe is, amelyet most változtatás nélkül közlünk.

Öntsünk tiszta vizet a pohárba

1. rész: Kanász az újpesti egészségügy élén

Az elmúlt huszonhét évben alpolgármesterként szolgáltam az újpesti városházán. Így aztán remélem, nem veszik rossz néven, ha azt mondom, közös ügyeinkben egy átlagos újpesti polgárnál jobb tájékozottsággal bírok. Huszonhét év tapasztalat birtokában olvastam végig az Újpesti Napló idei első számában megjelent cikkeket, ami után arra a következtetésre jutottam, hogy vagy az újságírók értették félre a nyilatkozókat, vagy a lapnak nyilatkozó városvezetők, polgármester és alpolgármesterek vezetik félre nyilatkozataikkal az olvasókat, és láttatnak magukénak olyan eredményeket, amelyeket még Wintermantel Zsolt polgármestersége idején az előző városvezetés már befejezett vagy előkészített és megteremtette azok megvalósíthatóságának feltételeit.

Az elején szeretném leszögezni, hogy nem nyilatkoztam az Újpesti Naplónak. Az tény, hogy az újság főszerkesztője, Balogh Gábor felhívott, és beszélgetésre invitált az Újpesti Közösségi Televízió Korrekt (?) címmel futó műsorába. Ez a műsor szerintem a jobbikos propaganda helyi megjelenése. Balogh állítása szerint az UKTV-ben mostantól a közszolgálatiság lesz a rendező elv, ahol az ellenzék is hallathatja a hangját. Bevallom, beszélgetésünk hangneme nem volt barátságos, sőt kimondottan durva voltam a főszerkesztő úrral. Akik ismernek, tudják mit jelent ez.

Különösen akkor gurulok be, ha valamit igazságtalanság történik körülöttem, és nem csak akkor, ha én vagyok az érintett fél. Indulatom oka, hogy az önkormányzati kampány idején a most hirtelen közszolgálativá lett derék kurucinfós majd alfahíres újságíró közreműködésével, a megkérdezésem nélkül jelent meg egy rasszista tartalmú cikk a jobbikos alfahir.hu-n, „A fideszes alpolgármester Újpest központjából csinálna Hős utcát” címmel. Erről az „Újpest Kapuja” térségmegújítási és városrehabilitációs projektről az Újpesti Naplóban most „Harmincegy bérlakás épül” címmel számolnak be, de erről majd a második részben mondom el a véleményemet. Bár nem tudtam, hogy beszélgetésünkből újságcikk lesz, ennek ellenére a tőlem idézett mondatot vállalom: „Nem csak azért ülök be a testületbe, hogy felvegyem a tiszteletdíjat”.

Ugyanis nem nézhetem szótlanul, hogy Kanász-Nagy Máté (LMP), aki alpolgármesterként a szociális, egészségügyi és lakásügyi területet kapta feladatul, érdemi munka helyett megpróbálja relatívizálni, kisajátítani az előző városvezetés egészségügy területén elért eredményeit, ahogy azt sem, hogy pár hetes tevékenységével milyen súlyos károkat okozott az újpesti szakrendelő megítélésének.

„Nyárra klimatizált lesz az SZTK.”

Igen, az lesz, az Egészséges Budapest programból 2018-ban elnyert 834 millió forintos támogatásból, ami még az előző városvezetés munkájának köszönhető. Ebből a forrásból már tavaly szeptemberre elkészült a szakrendelő árnyékolása, és megrendelésre került a komforthűtés is, amit az új városvezetés - dicséretére legyen mondva - nem vont vissza, nem úgy, mint sok más már előkészített városfejlesztési projektet.

„Minden megoldást bevetünk”

címmel mutatkozott be az újpestieknek Ungár Klára, a szakrendelő újonnan megválasztott ügyvezető igazgatója. Megválasztására azután került sor, hogy az elsőként előterjesztett Havas Szófia -  az újpesti Károlyi Sándor Kórház bezárásáért felelős MSZP-s egészségpolitikus - megválasztására tett kísérlet kudarcba fulladt. Ugyanis ő már a „szivárvány” koalíció Jobbikos és LMP-s képviselőinek is sok lett volna. A kinevezése nem egyezett Kanász-Nagy Máté LMP-s alpolgármester politikai elköteleződésével, mert ezt a posztot ő már előre lezsírozta Ungár Péterrel, az LMP volt társelnökével, országgyűlési képviselőjével, akinek a nagynénje Ungár Klára.

Az ügyvezető igazgatói állásra pályázatot írtak ki, amit Ungár természetesen megnyert. De senki ne gondolja, hogy a hét pályázó közül Ungár volt a legalkalmasabb jelölt, hiszen maga az ügyvezető igazgató számol be elmúlt tíz évéről, ami állítása szerint elég változatos volt, de semmiképp sem lehet ötéves szakirányú vezetői gyakorlatnak nevezni azt, hogy pártot szervezett, írt néhány tanulmányt, meg RBNB lakásbérbeadásban segített vállalkozó fiának. 

Ilyen előzmények után döntött „hirtelen” ötlettől vezérelve akként, hogy megpályázza a szakrendelő ügyvezető igazgatói állását úgy, hogy megválasztása előtt még a szakrendelő közelében sem járt, nem tájékozódott az ott folyó munkáról, és otromba módon még azt is megengedhette magának, hogy nem ment el a megválasztásáról döntő Képviselő-testületi ülésre. Úgy tűnik, Ungár munkába állása után sem vette fel a fonalat, nem járta végig a szakrendelőt, nem beszélt a szakrendelőben régóta dolgozó munkatársaival. A hiányzó „technikai felszereltségek” között említi a vérvétel öreg székeinek cseréjét – hozzáteszem, bárcsak ez lenne a legnagyobb gond.  

Ez az állítása a tájékozatlanságának igazolása, hiszen a vérvétel szakrendelésén már rég le lettek cserélve a székek, amit az odajárók nap mint nap láthatnak. A várólistákról pedig csak annyit, hogy nem a kardiológiai szakrendelésen van a leghosszabb várakozási idő.

Amikor megválasztása után a várólistákról nálam érdeklődött, elmondtam, hogy semmivel sem rosszabb a helyzet Újpesten, mint Angyalföldön vagy Zuglóban, aminek mindenhol az orvoshiány oka. Ungár a cikkben visszafelé mutogat, amit politikai küldetése indokol, ezért ne csodálkozzunk azon, hogy célkitűzései között már nem szerepelnek a kampányban megígért korszerű diagnosztikai eszközök, MRI és CT beszerzése, vagy az egynapos sebészet, viszont a kampány során megígért aktív fekvőbeteg ellátásról annál több szó esik, miközben az nem önkormányzati, hanem állami feladat. Világosan látszik, hogy az új főpolgármester és kerületi polgármesterek a választási kampányban tett nagy ígéreteiket másokon, a kormányon akarják behajtatni.

Ungár megválasztása Kanász-Nagy sunyi politikai akciójának eredménye, amivel Déri Tibor polgármestert is kényelmetlen helyzetbe hozta, aki Ungár megválasztásáról csak annyit tudott mondani, hogy neki volt a legalacsonyabb bérigénye. A sunyi jelző lehet sértő, de nem lehet másként minősíteni a kamu pályázat kiírását, mivel Ungár Klárát pályázat nélkül is ki lehetett volna nevezni. Információim szerint ez gyávaságból, a politikai szövetségesek elaltatása és visszafordíthatatlan helyzetbe kényszerítése miatt alakult így.

Az előző városvezetés a szakrendelőt az átvétel óta jelentősen fejlesztette, akik oda járnak igazolhatják a fejlődést. A szakrendelő kívül-belül megújult, jelentős eszközfejlesztés történt. A megújulás folytatódhat az Egészséges Budapest Programból elnyert, valamint az egészségügyi szolgáltatók működési struktúráját és gazdálkodási egyensúlyának javítását célzó intézkedések keretében december végén megérkezett 349 milliós támogatásból, ezeket semmiképp nem lehet Kanász-Nagy Máté pár hetes munkálkodásának betudni.

Viszont Kanász-Nagy felelőtlensége miatt majdnem sikerült a szakrendelő gazdálkodását veszteségesbe vinni, ugyanis elfelejtett gondoskodni arról, hogy a Képviselő-testület által korábban eldöntött 110 millió forintos (Ungár 140 millióról beszél) működési támogatást az önkormányzat december végéig átutalja a szakrendelőnek. Ez a nemtörődömség a közhasznúság elvesztéséhez, illetve a szakrendelő pályázatokból való kiszorulásához vezetett volna.

Ami szerencsére nem történt meg, mert december 30-án váratlanul megérkezett a NEAK-tól a 349 millió forintos céltámogatás, amiből szabálytalanul, de át tudták utalni az intézmény év végén esedékes adó és járulékfizetési kötelezettségeinek összegét, így a könyvelés során még ki lehet javítani Kanász-Nagy mulasztását. Ezzel szemben az önkormányzati támogatás csak január hetedikén érkezett meg az intézmény számlájára, viszont a késedelmes átutalás következtében késett a szakrendelőben dolgozó orvosok, szakdolgozók és technikai munkatársak fizetésének átutalása, ami sokakat érintett érzékenyen az ünnepek után, így ezt a késést sokan jelezték is nekünk.

Derce Tamással, Hock Zoltánnal valamint Trippon Norberttel  –  akikkel sok vitánk volt az egészségügy fejlesztése és a szakrendelő átvétele kapcsán – dolgoztam együtt az elmúlt huszonhét évben. Az újpesti egészségügy területén a politikai ellenfelekkel zajló viták ellenére is sikeres huszonhét évet tudhatok magaménak. Wintermantel Zsolt polgármestersége idején lett stratégiai ágazat az egészségügy, ebben az időszakban vettük át a szakrendelőt, és ha valaki visszaemlékezik arra, hogy milyen volt a szakrendelő tíz évvel ezelőtt, akkor igazolni tudja, mekkora a különbség van az akkori és a mai szakrendelő állapota között.

Az elmúlt három hónapban viszont a hosszú idő alatt és sok költséggel elért változás eredményének szétverését tapasztaltam. Ennek a továbbfolytatását szeretném meggátolni, nem jó látni azt a felelőtlenséget, amivel huszonhét év munkáját tönkreteszik, ezért döntöttem a visszatérés mellett. Úgy gondolom, hogy az egészségügyben dolgozó kollégáktól meg is fogom kapni az ehhez szükséges támogatást.