fbpx
  • Megjelenés:

Kritikus helyzetben vannak nagy tavaink

Több mint harminc éve nem esett ilyen kevés csapadék, folyóink és állóvizeink is megsínylik az aszályt.

A Velencei-tóból már nemcsak a víz hiányzik, a turisták is elpártolnak tőle. Januártól július végéig megközelítőleg 50 százalékos csapadékhiány halmozódott fel Magyarországon, és a nagy folyóink vízgyűjtő területein is jóval kevesebb eső esett az átlagosnál.

A vízügy szakemberei elkészítették a Magyarország területére és a nagy folyóink vízgyűjtőire hullott héthavi csapadék összesítését, ennek alapján az év első felében az átlagosnál 45 százalékkal kevesebb eső esett, vagyis az ilyenkor jellemző csapadék mintegy fele hiányzik.

A Duna-vízgyűjtőjében az éghajlati átlaghoz képest 25 százalékos, míg a Tiszáéban 31 százalékos csapadékhiány alakult ki. Mindkét területen a március volt a legszárazabb, amikor a csapadék 79–89 százaléka hiányzott. A vízgyűjtőkben már a tavalyi év is szárazabb volt az átlagosnál, az idei esztendő első hét hónapja pedig csak tovább növelte ezt a hiányt.

Az aszályhelyzet, a tavak, folyók rendkívül alacsony vízállása, valamint a megnövekedett öntözési igények miatt folytatja munkáját a vízügy Országos Műszaki Irányító Törzse, hogy országosan összehangolja a vízhiánnyal összefüggésben végzett vízügyi tevékenységet.

Az országban a 12 vízügyi igazgatóságból tíz területén jelenleg is érvényben van vízhiány elleni készültség. Hét vízhiánykezelő körzetben első, öt körzetben másod-, míg 23-ban harmadfokú (vagyis a legmagasabb) a védekezési készültség.

A Balaton átlagvízállása augusztus 9-én reggel 78 centiméter volt. A következő egy hétben folytatódik a vízszint lassú csökkenése. A legfrissebb előrejelzések szerint az üdülési idény végére (szeptember 1.) a tó átlagvízállása 70–75 centiméter között várható. A Balaton vízminőségét továbbra is heti egy alkalommal öt ponton – a tó közepén négy helyen és a Zala-torkolatnál egy helyszínen – vett mintákból vizsgálják.

A Velencei-tó kedd reggeli vízállása 58 centiméter volt. A tó alacsony vízszintje miatt alapvető fontosságú a halak számára az oxigénellátás biztosítása, ezért elővigyázatosságból a vízügy munkatársai több ponton is levegőztető, vízforgató berendezéseket telepítettek, és mindennap a kritikus hajnali időszaktól (4-5 órától) délelőtt 10-ig továbbra is üzemeltetik őket, hogy biztosan elkerülhető legyen az oxigénhiány kialakulása.

A területileg illetékes vízügyi igazgatóság augusztus 8-i mérései szerint a Velencei-tó vízminősége, az oldott oxigén koncentrációja, illetve az algaösszetétel és -mennyiség megfelelő a vízi ökoszisztéma fenntarthatósága szempontjából.