fbpx
  • Megjelenés:

A "zöld polgármester" - Amikor a szavak ellentétben állnak a tettekkel

A következő poszt olvasható Déri Tibor Facebook oldalán: "Péntek este fáklyás felvonulással és koszorúzással emlékeztünk a Holokauszt újpesti áldozataira. Arra a mintegy 18000 újpestire, akiket 1944 nyarán vittek el haláltáborokba."

Aztán az ember nézegeti a felrakott fotókat. Itt jön a fekete leves és a döbbenet. 

Egy földrajz-környezettan szakos középiskolai tanár. Az, aki megújuló energetikai és környezetvédelmi szakembernek vallja magát, vajon mire gondolt miközben nézte a levegőbe felengedett lufikat?

Nem gondolt bele, hogy ennek milyen súlyos káros hatásai vannak?

Miről is beszélünk? 

A lufieregetés cselekményét akárhogy is nézzük szemetelés. A levegőbe felengedett plasztik vagy lebomlónak nevezett lufik egyszer csak leesnek és újrahasznosíthatatlan szemétté válnak.


fotó: facebook

Lényegében, aki lufit ereget, szemetel és az élővilágot is veszélyezteti. Lehet nem is Újpestet szemeteli össze, hanem Budapest másik felét, vagy épp a budai erdőket, vagy esetleg a Dunában landolnak a maradványok.

Miért szemetelés?

Sokan bele sem gondolnak abba, hogy ami egyszer felment az le is jön. A lufieregetés alapvetően rossz, felelőtlen fogyasztói magatartást képvisel. 

Miért veszélyes az élővilágra?

Szokták mondani, hogy a lufi az élővilág csendes gyilkosa. Pillanatnyi látványörömöt okoznak és egyes eseményeken felengedve a léggömbök több száz vagy ezer kilométert is meg tudnak tenni.

A levegőből lehulló lufimaradványokat az állatok élelemnek hiszik, megeszik, ami bekerül az emésztőrendszerükbe és rövid vagy hosszabb szenvedés után elpusztulnak. A legtöbb esetben a lenyelt lufimaradványok eltömítik az állat emésztőrendszerét vagy közvetlenül fulladnak meg tőlük.

Nem csak beszélni kell róla, hogy "zöld párti" vagyok. Úgy is kell viselkedni!

De mint látjuk még mindig csak a hablatyolás megy a valódi tettek helyett.....