fbpx
  • Megjelenés:

Búcsúzik a közösségi kert?

Több éve üzemeltet sikeresen közösségi kertet Káposztásmegyeren a Fiatalok Újpestért Egyesület, amelynek jövője sajnos bizonytalanná vált Déri Tibor polgármester egyik saját hatáskörben elfogadott rendelete miatt.

Az Egyesület a kulturális-ifjúsági programjai mellett kiemelt projektként tekint a környezet védelmére, a zöld területek gondozására és a közösségi kertre, mindeddig közösen, az önkormányzattal együttműködve.

A káposztásmegyeriek részéről nagy megbecsülés és szeretet övezi a programot, egyedülálló, hasznos civil kezdeményezés volt. A világszerte használt és jól bevált modell nem csak a zöldségek saját megtermelése szempontjából fontos, hanem lehetőséget teremt a lakótelepeken élők számára a szabadidő környezettudatos eltöltésére, továbbá közösségformáló hatása is van.

A Déri Tibor által saját hatáskörben elfogadott rendelet lényegében ellehetetleníti a közkert működtetését, ugyanis egész évre mindössze 50.000 forint támogatást biztosított erre a célra az amúgy is megvágott újpesti civil támogatási keretből.

A megítélt támogatás a helyszín bérleti díjára (évi 100.000 Ft + áfa) sem elég, amelyet eddig éveken keresztül az önkormányzattól, majd később a terület mellett működő iskolától bérelt az Egyesület. Az üzemeltetéshez szükséges vetőmagok, palánták, műtrágya, kertészeti eszközök beszerzésére, illetve a locsoláshoz szükséges víz díjára szintén nem elég a támogatás.

Az Egyesület most azon dolgozik, hogy megteremtse önerőből az üzemeltetéshez szükséges anyagi forrást, de az újpesti fiatalokból álló csapatnak - a tagdíjon túl - kevés lehetősége van erre a célra.

Végignézve a megítélt civil támogatásokat, kifejezetten érdekes - azon túl, hogy a teljes keret sokkal alacsonyabb, mint az előző években volt -, hogy a megpályázott összegekhez képest a támogatott pályázók közül a közkertet működtető Fiatalok Újpestért Egyesület kapta arányaiban a legkevesebb támogatást.

Nincs értelmezhető logika a megítélt összegeknél.

Míg a legkevésbé támogatott projektek is megkapták a pályázott összegek kb. egyharmadát, addig a közösségi kert üzemeltetéséhez szükséges költségek összesen (!) 6%-át ítélte oda a momentumos polgármester az Egyesületnek.

  • Számos kérdés felmerül Déri döntésével kapcsolatban, de vajon mi lehet a háttérben?
  • Kik és hogyan döntöttek az újpesti civil szervezetek támogatásáról? Az erre hivatott bizottságok - ülés hiányában - nem tárgyalták az ügyet, így joggal merül fel a kérdés, hogy pontosan ki(k) és milyen szakmai szempontok alapján döntöttek?
  • Miért nem szeretné tovább támogatni az önkormányzat egy alulról jövő civil, ráadásul környezettudatos és zöld kezdeményezést, ami éveken át jól működött a közösségi kertészek megelégedésére?
  • Miért kell egy közkedvelt zöld kezdeményezést így ellehetetleníteni? A kampányban mintha mást ígértek volna.
  • Mire szeretnék fordítani az eddig erre a célra biztosított amúgy csekély összeget? Milyen környezetvédelmi intézkedésekbe tervezik átcsoportosítani az elvett támogatást?
Városházi forrásaink szerint a döntés hátterében politikai számítás állhat, ugyanis mint ismert, a Fiatalok Újpestért Egyesületet 2011-ben alapította Renge Zsolt, volt önkormányzati képviselő, aki egyébként 2014 óta nem visel tisztséget az egyesületben, mégis könnyen lehet, hogy kicsinyes politikai megfontolások miatt a helyi civil élet kárára nem támogatja az egyesületet az új balliberális városvezetés.