fbpx
  • Megjelenés:

Demokratikus fairtás Megyeren

Mit ér egy rendelet, amelyet még a megalkotója sem tart fontosnak és betartandónak? És mit érnek a kampányban a fákért elhullatott krokodilkönnyek, amikor hatalomra kerülve a leggátlástalanabb módon szolgálják ki a fairtó befektetők érdekeit?

Ezekre a kérdésekre ad szemléletes választ a Megyeren elkövetett fairtás, és az erre adott önkormányzati reakció.

Több a környéken lakó jelezte az önkormányzatnak, hogy az un. Schiller beruházás mögötti területen hatalmas erdőirtás zajlik, amely visszavonhatatlanul változtatja meg az ottani terület állapotát.

Tarvágás egy hatalmas területen | forrás: facebook

Megdöbbentő módon reagált azonban az önkormányzat, a helyi képviselő és az alpolgármester is. Érdemes megnézni az esetről készített rákosista ihletésű propaganda filmecskét, amely mindent elmond a baloldali városvezetés zöld környezet iránti elkötelezettségéről.

De nézzük a tényeket!

  1. A baloldali városvezetés tavaly nagy dirrel és durral elfogadta Újpest új rendeletét, amely rögzíti, hogy a fakivágáshoz előtte 30 nappal engedélyt kell kérni. Ehhez képest Czigler László alpolgármester szinte cinikusan konstatálja, hogy az építtető tényleg nem kért engedélyt a fák kivágására, tehát egyértelmű törvénytelenséget követett el.
  2. Mi a következménye ennek a törvénysértésnek Czigler László szerint? Az hogy a beruházó bemegy a fakivágás előtt 30 nappal (????) az irányítása alatt álló városüzemeltetési osztályra és megkapja az engedélyt, majd folytatódhat a fakivágás. Tényleg? Eltekintve az időutazás nehézségeitől, azt mégis megkérdeznénk: lényegében miért is született a rendelet? Nem azért, hogy egyáltalán vizsgálják az ilyen drasztikus fairtások szükségességét, és ha kell, elutasítsák azt?
  3. A propaganda videó szerint nem gerillaakcióról, hanem figyelmetlenségről és egyeztetési hibákról van szó, és a fakivágás az engedélyek kiadása után folytatódhat. Világos és érthető üzenet: vannak a rossz fairtók és a jó fairtók.
  4. Mint a képeken jól látható és a riportban is elhangzik, eddig 40-50 darab teljesen egészséges, 20-25 év körüli fát vágtak ki. Összevetve azzal, hogy az önkormányzat a teljes tavalyi évben mindösszesen hozzávetőlegesen 800 csemetefát ültetett, ez egy bődületesen magas szám.
  5. Czinke Sára a terület önkormányzat képviselője pedig a rá jellemző egyszerűséggel az alábbiakat posztolta a Megyer és Székesdűlő csoportba: ”Engedély nélkül vágott ki fákat, de újakat ültet helyettük a Schiller a Váci úton épülő bázisa mögötti részen. A cég megtisztítja és parkosítja majd a most még elhanyagolt területet.”
Életerős egészséges fák kivágva, halomban | forrás: facebook
Parkosít a beruházó, csak a fákat kellett letarolni hozzá | forrás: facebook

De azért néhány kérdést mégis felvet ez a környezetrombolás, amelyet az önkormányzat és a lakájsajtója gondosan elkerül.

  • Lesz-e következménye és szankciója a nyilvánvaló és súlyos jogsértésnek?
  • Ki dönt és milyen szempontok alapján, hogy megadja-e a jegyző az engedélyt a fakivágásra?
  • Automatikusan megadják az engedélyt mindenkinek a fakivágásra, vagy létezik olyan eset, amikor inkább a fákat védik?
  • Tényleg elhiszik azt, hogy a befektető azért írtja ki a fákat, hogy újakat ültessen helyette?
  • Hogyan és miként ellentételeztetik a pusztítást, hogyan kötelezik a beruházót a károkozás enyhítésére? Vagy csak egyszerű pénzbehatásról van szó?
  • A rombolás brutalitását ábrázoló képek láttán számos, az önkormányzat által elhallgatott kérdés merülhet még fel. De az már bizonyosan látszik, hogy az ügyben látványosan lapító Déri Tibor polgármester zöld környezettel kapcsolatos intézkedései és cselekedetei fényévekkel maradnak le nemcsak a korábbi ígéreteitől, hanem az elvárható minimumtól is.

Íme a nagyszerű propaganda videó is, amin az alpolgármester megmagyarázza egy megtörtént fairtás után, hogyan kell engedélyt kérni 30 nappal korábban, és tulajdonképp minden a legnagyobb rendben.