fbpx
  • Megjelenés:

Eljött az igazság pillanata – még egyszer az Újpest + Megbecsülés Programról

Az Újpest + Megbecsülés Program módosításával az újpesti városvezetés egy új szociális támogatási formát vezetett be. Így a nyugdíjasoknak ettől kezdve kérniük kell a támogatást, és csak akkor kaphatják meg segélyként az 5.000 forintos utalványokat, amennyiben megfelelnek a rendeletben előírt feltételeknek.

Eljött az igazság pillanata. A Képviselő-testület kormánypárti többsége helyt adva a Budapest Főváros Kormányhivatal törvényességi felhívásának, módosította az Újpest + Megbecsülés program néven elhíresült rendeletét. Kiderült, hogy jogosak voltak a FIDESZ (kormánypárti) frakció észrevételei is. A FIDESZ és az Újpestért Egyesület képviselői megszavazták a rendelet módosítását, nyomatékosították ugyanakkor, hogy: eddig sem a nyugdíjasok ellen, hanem a nyugdíjasokért, és a törvényesség betartásáért emeltek szót.

Azt sem támogatják, hogy a nyugdíjasoknak ettől kezdve kérniük kell a támogatást, és csak akkor kaphatják meg segélyként az 5.000 forintos utalványokat, amennyiben megfelelnek a rendeletben előírt feltételeknek. A nyugdíjasoknak névre, címre kiküldött levelek arra utalnak, hogy a 22.000 újpesti nyugdíjast – méltatlan módon – már most rászorulóként tartanak nyilván, pedig még nem is fordultak segélyért az Újpesti Önkormányzathoz. Déri Tibor polgármesternek rá kellene jönnie arra, hogy nem jó irány, ha pártja, a Momentum útját követi a nyugdíjasok, az idős emberek megalázásával.

„Fideszes bosszú? Eltörölné az újpesti nyugdíjasoknak járó 5.000 forintos utalványokat a bukott polgármester által vezetett kormányhivatal”

– ezzel a címmel jelent meg a hírhamisító jobbikos főszerkesztő Balogh Gábor tollából egy elfogulatlannak semmiképp nem mondható cikk a városvezetés lakájsajtója, az Újpest Média internetes oldalán, miután kiderült, hogy a Kormányhivatal megvizsgálta Déri Tibor momentumos polgármester Újpest + Megbecsülés Program néven elhíresült rendeletét és azt olyan mértékben találta törvénysértőnek, hogy hatályon kívül helyezését kezdeményezte.

Czinke Sára, a Demokratikus Koalíció képviselője, az Népjóléti és Lakásügyi Bizottság elnöke azonnal arra a következtetésre jutott, hogy a „bukott fideszesek képtelenek beletörődni a budapestiek és az újpestiek tavaly ősszel egyértelműen kifejezett akaratába”. Kanász-Nagy Máté LMP-s népjóléti alpolgármester, aki „a modern szociálpolitika” jegyében a rendelet előterjesztője volt, mindenben egyetértett a bizottsági elnökkel, szintén politikai bosszút sejtetett a rendelet elkaszálásával kapcsolatban.

Eltelt pár hét, és Kanász-Nagy Máté népjóléti alpolgármester a „korrekció is felesleges volt” megjegyzéssel a rendelet módosítását terjesztette a Képviselő-testület elé, a következő indoklással:

„a törvényességi felhívásban foglalt tartalomnak megfelelően a Rendelet hatályon kívül helyezését nem tartjuk megalapozottnak és indokoltnak, azzal kapcsolatban ugyanis – különösen a Kormányhivatal által a rendelkező résznek megfeleltethető szövegrészben hivatkozott felhatalmazó rendelkezések álláspontunk szerint a hatályos jogszabályoknak, így a Rendeletben írtaknak is minden tekintetben megfelelnek, különösen a jelen kisebb pontosításokat tartalmazó módosítási javaslattal együtt.”

Nézzük meg, mit is jelentettek a Kanász-Nagy Máté által említett a „kisebb pontosítások”!

Nézzük meg, de vajon hol? Az Önkormányzat honlapján ugyanis a mai napig nem lelhető fel a rendelet egységes szerkezetben. Ezzel jogsértést követnek el, mert sérül az újpesti nyugdíjasok hiteles tájékoztatáshoz fűződő joga. Ezért bátorkodunk megkérdezni Déri Tibor polgármestertől és dr. Dallos Andrea jegyzőtől, hogy mikor fogják a törvényes állapotot helyreállítani?

Különösen azért, mert a nyugdíjasok már a múlt héten megkapták Déri Tibor polgármester levélét az utalványok kiosztásának helyéről, idejéről, amiből azonban lényeges információk kimaradtak. Mivel sehol nem találtuk a rendeletet egységes szerkezetben közzétett formáját, megpróbálunk a nyugdíjasoknak, a polgármesternek és a jegyző asszonynak is segíteni azzal, hogy az eredeti rendeletet és a módosításait egységes szerkezetbe rendeztük.

Az egységes szerkezetű rendeletet cikkünk végén találhatják. Ebben piros színnel jelöltük a módosításokat. Amint látható, a rendelet rendelkező részei (paragrafusai) gyakorlatilag piros színűre változtak.

Az egységes szerkezetű rendeletből kitetszik, hogy a Kanász-Nagy Máté által csak „kisebb pontosításoknak” nevezett módosítások szerint az eredeti rendelet kilenc paragrafusából ötöt módosítanak, egy pedig törlésre került. Talán mégiscsak célszerűbb lett volna a Kormányhivatalra hallgatni és hatályon kívül helyezni az eredeti rendeletet és új rendelet alkotásával próbálkozni. Leginkább azért, mert a rendelet a módosítások után még zavarosabb lett.

A rendelet módosításával a baloldali városvezetés beismerte, hogy a FIDESZ a rendelettel szemben megfogalmazott kifogásai megalapozottak voltak.

A rendelet módosítása után egyértelmű lett, hogy az Önkormányzat Újpest + Megbecsülés Program elnevezéssel egy új szociális támogatási rendszert vezetett be, amit helyesebb lett volna az Önkormányzat szociális rendeletébe illeszteni. Tehát jogos volt a FIDESZ véleménye, hogy a nyugdíjasok ettől kezdve „a modern szociálpolitika” jegyében segélyként fogják kapni az ötezer forintos utalványt.

Az utalvány átvételéről szóló értesítést azok a nyugdíjasok kapták meg, akik jogosultságát (a nyugdíjuk összegét) a megjelölt szervek (Nyugdíjfolyósító Intézet vagy Kormányhivatal) igazolták. Az utalványok átvételének idejéről, helyéről és módjáról szóló tájékoztatást az ismert jogosultaknak postai úton küldték meg. Ebből kiderült, hogy nem minden nyugdíjas, hanem csak azok kaptak névre, címre szóló értesítést, akiknek a nyugdíja nem haladja meg az önkormányzat által meghúzott jövedelemhatárt. Tehát jogos volt a FIDESZ felhívása, hogy a rendelet megalkotása és a rendelet alkalmazása során be kell tartani a szociális törvény és a személyes adatok védelméről (információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról) szóló törvény rendelkezéseit.

A rendelet szerint az utalvány átvételéről szóló értesítésnek tartalmaznia kell a Programban való részvételre irányuló kérelem-nyomtatványt, amelynek benyújtásával a jogosultak az átvételi pontokon a segélyt (az álnevén Újpest + Megbecsülés Programként megismert segélyezési rendszerben való részvételt) kérelmezni kell. Tehát jogos volt a FIDESZ azon állítása is, hogy a segélyt majd kérelmezni kell.

Viszont Déri Tibor polgármester megszegte a saját maga által hozott rendeletet azzal, hogy a nyugdíjasok tájékoztatására kiküldött értesítésben (polgármesteri levél) nem küldte ki a rendelet szerinti kérelem-nyomtatványt.

Ennek nyilvánvaló oka, hogy nem akarták azt, hogy idő előtt kiderüljön, hogy az új rendszerben a nyugdíjasok megbecsülése azt jelenti, hogy segélyezni fogják őket, és azt megalázó módon kérniük kell. Ezzel majd az átvételi pontokon fognak szembesülni, ahol ki kell tölteniük a kérelem-nyomtatványt.

A nyugdíjasoknak névre, címre kiküldött levelek arra utalnak, hogy a 22.000 nyugdíjast – méltatlan módon – már most rászorulóként tartanak nyilván, pedig még nem is fordultak segélyért az Újpesti Önkormányzathoz. Déri Tibor polgármesternek rá kellene jönnie arra, hogy nem jó irány, ha pártja, a Momentum útját követi a nyugdíjasok, az idős emberek megalázásával.

Ha a jogosultságról (a névre, címre kiküldött levelek tanúsága szerint) már nyilatkoztak a rendeletben megjelölt szervek, akkor értelmetlenné válik a rendeletnek az a pontja ami azt mondja, hogy az ellátások összegének igazolása céljából az Önkormányzat megkeresi az illetékes hatóságokat. Ha ez így lenne, akkor mind a 22.000 nyugdíjas esetében meg kell keresni az illetékes hatóságot, de akkor hogyan lehet az átvételi pontokon benyújtott kérelmeket azonnal elbírálni?

Tudniillik, hogy a rendelet szerint az utalványok a kérelmek helyben történő egyedi elbírálását követően kerülnek átadásra, vagyis az átvételi pontokon azonnal határozatot hoznak a kérelmezők rászorultságáról.

Lehet a FIDESZ kifogásait politikai alapon támadni azzal, hogy „a bukott fideszesek képtelenek beletörődni a budapestiek és az újpestiek tavaly ősszel egyértelműen kifejezett akaratába”, lehet politikai alapon védekezni azzal, hogy

„Megvédjük az újpesti nyugdíjasokat a fideszes támadástól, megvédjük az Újpest + Megbecsülés programot!”.

Azonban az a helyzet, hogy a törvényességet be kell tartani.

A közbizalom elvét sérti, ha valaki azt állítja, hogy az Önkormányzat törvényességi felügyeletét ellátó Kormányhivatal politikai alapon él törvényességi felhívással egy önkormányzati rendelettel szemben. Ugyanis a Képviselő-testület megteheti, hogy a Kormányhivatal törvényességi felhívását elutasítja – Újpesten is volt erre példa, ami után a Kormányhivatal a bírósághoz fordulhat. Végső soron a Kúria dönt arról, hogy kinek van igaza. Az Önkormányzat nem ezt az utat választotta, ugyanis a rendelet módosításával elismerte a Kormányhivatal és a FIDESZ kifogásait is. Bebizonyosodott, hogy a kormánypárti frakcióval szemben megfogalmazott politikai indíttatású vádak alaptalanok voltak.

Az Újpest + Megbecsülés Programnak nevezett szociális támogatási rendszer dilettáns bevezetése során ismételten bebizonyosodott, hogy a nyugdíjasokat és az újpesti polgárokat is elsősorban a Képviselő-testület DK-ás, Momentumos, MSZP-és, PM-es, LMP-és és Jobbikos többségétől kell megvédeni.

A polgármesternek kötelessége betartani a jogszabályokat. Déri Tibor polgármester arra esküdött fel, hogy:

„Magyarországhoz és annak Alaptörvényéhez hű leszek; jogszabályait megtartom és másokkal is megtartatom.”

Íme maga, az Újpest + Megbecsülés Program: