fbpx
  • Megjelenés:

Nagy István, az Önkormányzat szociális rendeletéről

Az Újpesti Hirek Nagy Istvántól, az Újpesti Önkormányzat FIDESZ frakciója vezetőjétől kapta meg azt a levelet, amit Déri Tibornak, Újpest polgármesternek írt „A szociális rászorultságtól függő pénzbeli és természetben nyújtott szociális ellátásokról” alkotott önkormányzati rendeletével kapcsolatban.

Tisztelt Polgármester Úr! Kedves Tibor!

 „Kétszer ad, aki gyorsan ad!”

A sürgős megoldásra váró szociális helyzetekben a késedelem veszélyekkel járhat. Különösen igaz ez a koronavírus járvány idején. Reméljük, hogy a koronavírus járvány megfékezése után nem alakulnak ki olyan mértékű szociális feszültségek, mint amit a rendszerváltáskor, a kilencvenes évek elején tapasztaltunk. Akkor nagyon sok Újpesten élő család maradt jövedelem nélkül egyik napról a másikra, és kerültek olyan helyzetbe, amit önmaguk, társadalmi segítség nélkül képtelenek volna megoldani. Akkoriban, 1993-ban tettük le a mai szociális rendelet alapjait, amit az évek során a szociális törvény változásaihoz, a változó gazdasági viszonyokhoz és élethelyzetekhez igazítottunk. De ez már történelem.

Most a Te kezedben van az újpesti emberek és családok sorsa. A felelősség is a Tiéd!

A felelősség vállalása nem erősségetek. Az eddigiek alapján megállapítható, hogy az elmúlt hónapokban a döntések kiszervezése zajlott. Például a helyiségbérleti díjak csökkentéséről szóló döntéseket az Újpesti Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatójához rendeltétek.

Az utóbbi idők nyilatkozatai, az elkésett intézkedések és az új koronavírus-járvány okozta helyi gazdasági és társadalmi hatások enyhítését célzó intézkedésekről kihirdetett rendelet után a szociális rendelet módosítása is azt erősíti, hogy a koronavírus vészhelyzet után várható szociális problémák enyhítésére sem siettek az újpestiek segítségére. Szeretnétek a lehető legolcsóbban megúszni. Nem fog menni! Ahogy haladunk előre az időben, a családok és vállalkozások egyre többször fognak szembesülni a segítségkérésük elutasításával. Lehull a lepel, kiderül, hogy amit a Facebook oldalaitokon hirdettek, egymás fényezése is csak a segíteni akarás látszatának fenntartását szolgálja. Kiderül, hogy a közönyt, a tenni akarás és áldozatvállalás hiányát kommunikációval akarjátok elfedni.

Egy ilyen helyzetben mindenkinek ki kell vennie a részét a válságkezelésből. Az állam is beavatkozik, 100 milliárdokat költ a járvány lassítására, az emberek veszteségeinek enyhítésére. Az emberek is áldozatokat hoznak, a vállalkozások is súlyos veszteségeket a könyvelnek el. Az önkormányzatok sem maradhatnak ki, részt kell vállalniuk a szociális és gazdasági problémák kezeléséből. Nem csak mi gondoljuk így, számos fővárosi kerületi – ellenzéki és kormánypárti – önkormányzat példája mutatja, hogy felelősséget érez az illetékességi területén élő emberekért, hogy tevőlegesen gondoskodni akar róluk. Ti sem maradhattok ki ebből, nem mutogathattok a kormányra.

A módosítás előtt hatályos szociális rendeletet elolvasása után mindenki világosan láthatja, hogy a pénzbeli támogatásokat - a szociális törvény adta keretek között - megpróbáltuk az emberek és családok hétköznapi életében előforduló problémákhoz igazítani. A most előálló rendkívüli helyzet azt kívánja, hogy a rendeletet úgy módosítsuk, hogy a támogatások hathatósan segítsék a nehéz helyzetbe kerülő családokat a rövidebb-hosszabb ideig tartó gondjaik enyhítésében.

A módosító rendelet nem alkalmas erre, mert általánosít. Nem nyújt segítséget a várható szociális problémák enyhítésére, például azokra az esetekre, amikor a családban vagy egy háztartásban élő személy(ek)

munkaviszonya  az elrendelt veszélyhelyzet ideje alatt munkáltató általi felmondással megszűnt, vagy
·        az oktatási intézmények szünetelése miatt megoldatlan gyermekfelügyelet miatt a munkáját nem tudja ellátni, és ezért fizetés nélküli szabadságot vesz igénybe,

a munkáltató a jövedelmét a koronavírus vészhelyzet miatt valamilyen okból csökkenti,
ezért a jövedelem hiánya miatt létfenntartásuk veszélybe kerül. Ezek mindegyikére külön támogatási formáról kellene rendelkezni.

Gondoskodni kellene azokról a koronavírus járvány idején kiemelt munkakört ellátó személyekről, elsősorban az egészségügyben dolgozókról  (orvosok, ápolók, mentők, …) akik a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzetben munkavégzésre kötelezettek.

Véleményünk szerint nemcsak a pénzbeli, hanem a személyes gondoskodások körébe is új ellátási formákat kell bevezetni. Például, ha a gyermekét egyedül nevelő szülő, vagy mindkét szülő egészségügyi dolgozó, szükség lehet a gyermekük délutáni vagy éjszakai felügyeletére.

A szociális rendelet módosítását ezek hiánya miatt érzéketlennek, felületesnek és hiányosnak tartjuk. Láthatóan nem tudsz, vagy nem akarsz mit kezdeni a problémával.

A FIDESZ frakció eddig három rendelet tervezetet készített és küldött el Neked a koronavírus járvány miatt átmenetileg nehéz helyzetbe kerülő újpesti vállalkozók, személyek és családok támogatására. Egyiket sem fogadtátok el, még részeket sem emeltetek be a nagy nehezen, jókora késéssel megalkotott rendeleteitekbe.

A FIDESZ frakció a helyi szociális rendelet módosítását is kezdeményezte, válaszod szerint:

„A tervezett bővítés során a kérelmező egyéni szociális vizsgálata nem lenne biztosított, mivel az esetleges jövedelmi helyzetének a vizsgálata nem feltétele a rendeletben a támogatás megállapításának.”

Ez egy jogilag helyes érvelés – lenne! De akkor miért nem voltatok következetesek!

Ugyanis, ha a jövedelmi viszonyokra tekintet nélkül nem lehet támogatást adni (ami csak annyiban igaz, hogy szociális rászorultság hiányában nem lesz adómentes a támogatás), akkor miért hagytátok benne a 36. § (5) bekezdését, ami így szól

„(1)–(2) bekezdéstől eltérően a polgármester, évente legfeljebb két alkalommal, jövedelmi helyzetétől függetlenül, rendkívüli települési támogatásban részesítheti azt, akit elemi kár ért, vagy a sérelmére elkövetett bűncselekmény, vagy szabálysértés (különösen rablás, lopás, betörés) következtében létfenntartást veszélyeztető élethelyzetbe került.”

Ezt a problémát is át lehetett volna hidalni. Meg lehetett volna határozni egy magas küszöböt és/vagy előírjátok az utólagos jövedelemigazolási kötelezettséget, ahogy az a „40. § (2) módosításában tettétek. Ha nem igazolja, vagy nem felel meg a jövedelemhatárnak, akkor a támogatás után adóznia kell.

Most, amikor a túlélésért küzdő vállalkozók, a munkahelyüket és jövedelmüket elvesztő családok, a veszélyben lévő idős emberek segítségre szorulnak, kiderült, hogy az önkormányzat, a teljhatalommal felruházott polgármestere cserbenhagyja őket.

Néhány hónappal ezelőtt még azzal kampányoltatok, hogy: „Az ember a legfontosabb érték!”. Mára kiderült, ez is csak egy hazug választási üzenet volt. Az emberek értékét voksokban méritek, és számotokra nem az emberek, hanem a választáson leadott szavazatuk volt a fontos!