fbpx
  • Megjelenés:

Újabb ötletbörze a fővárosban

A főpolgármester saját ötletét sem veszi komolyan, nemhogy a budapestiek javaslatait – reagált lapunknak a Fidesz–KDNP fővárosi frakcióvezetője arra, hogy lezárult a harmadik fővárosi közösségi költségvetés ötletgyűjtése.

A programhoz csaknem hatszáz javaslat érkezett, a szavazás várhatóan nyáron zajlik majd.

A közösség bevonása a döntésekbe nagyon fontos. Sajnálatos viszont, hogy a Karácsony-féle közösségi költségvetés is csak a kommunikáció szintjén létezik – nyilatkozta lapunknak Wintermantel Zsolt, a Fidesz–KDNP fővárosi frakcióvezetője azzal kapcsolatban, hogy lezárult a harmadik fővárosi közösségi költségvetés ötletgyűjtése. A mostani körben csaknem hatszáz fejlesztési javaslatot adtak be a fővárosiak.

Úgy tudni, a főpolgármesteri hivatal szakfőosztályai már az ötletgyűjtéssel egy időben elkezdték a javaslatok feldolgozását, a következő hónapokban a megvalósíthatósági felméréseket folytatják  le majd. Az említett rendszerrel kapcsolatban annyit lehet tudni, hogy Budapest költségvetésének egy részéről, vagyis egymilliárd forintról 2020 óta elvileg az itt élők dönthetnek. Ennek értelmében bizonyos feltételek mellett bárki javasolhat fejlesztési célokat. Arról, hogy ezek közül mit valósít meg végül a fővárosi városvezetés, egy közönségszavazás dönt. A fővárosi Fidesz–KDNP szerint azonban mindez csak kommunikációs eszköz, akadozik a megvalósítás.

Komolytalannak tartom és mindenképp rossz üzenet a budapestieknek, hogy a főpolgármester saját ötletét sem veszi komolyan, nemhogy a budapestiek javaslatait. A legtöbb beígért fejlesztés terén nem tudni, hol tartanak, egyáltalán megtörtént-e az első kapavágás

– emelte ki erről szólva Wintermantel Zsolt. Szerinte éppen ezért érthetetlen, hogy a főváros évről évre miért hirdet újabb és újabb akciót.

Mire jó, hogy csak ötletelés van, és gyűlik a sok befejezetlen vagy legtöbb esetben el sem kezdett fejlesztés? Nem értem Karácsony Gergelyt, hogy ez miért jó neki? – tette fel a kérdést a frakcióvezető. Hozzátette: jó lenne, ha végre valami eredményt felmutatnának, ez így ugyanis a képmutatás újabb jele, tipikus baloldali munka: sok hűhó semmiért.

A főpolgármesteri hivatal közleménye szerint az elmúlt évektől eltérő módon idén nem a közösségi költségvetési tanács dönt arról, hogy mi kerül majd a szavazólapra. Ebben az évben automatikusan voksolni lehet majd azokra az ötletekre, amelyeket a hivatal megvalósíthatónak ítél. Szerintük ugyanis így az elmúlt évekhez képest jóval több ötlet közül lehet majd választani. Mielőtt azonban elkezdődik a szavazás, minden ötlet megvalósíthatóságát ellenőrizni kell. A szavazás várhatóan nyáron kezdődik majd.

A közösségi költségvetés fővárosi rendszerében azonban számos visszásságot lehetett felfedezni az eddigiekben, amelyekről lapunk is beszámolt korábban. Elkülönítettek például ötvenmillió forintot a fővárosban álló üres lakások felújítására és kiadására rászorultsági alapon, de az eredmények egyelőre nem igazán érzékelhetők.

A megvalósítással az Utcáról Lakásba! Egyesületet bízták meg (ők adták be az ötletet is), amelynek vezetője a baloldali országgyűlési képviselő, Jámbor András párja. Írtunk arról is, hogy a VI. kerület baloldali vezetése által alkalmazott Gergely Vera Legyenek közérthetőek a hivatali levelek, tájékoztatók, dokumentumok című projektje 1721 szavazattal bekerült legutóbb a tizennyolc nyertes közé. A nyelvész-aktivista kezdeményezésére így 15 millió forintból kezdődhet meg a „városházi nyelvművelés”.

Korábban lapunk érdeklődésére a főpolgármesteri hivatal azt közölte: a részvételi költségvetéshez bármely nagykorú budapesti polgár beküldhet ötletet foglalkozásától, munkahelyétől függetlenül. Hozzátették: a kérdésben hivatkozott ötlet öt, egymáshoz hasonló javaslat összegyúrásából született, és a budapestiek szavazatai jóvoltából került a győztes projektjeik közé. Kifejtették, hogy az ötletek megvalósítása a Városháza hivatalának feladata, az ötletgazda a megvalósításból ki van zárva.