fbpx
  • Megjelenés:

Alig két hete lépett át a DK-ba, már Gyurcsánnyal egyeztet az újpesti polgármester

Október 19-én jelentette be Déri Tibor, Újpest polgármestere, hogy kilép a Momentumból, egyúttal csatlakozik a DK frakciójához a Fővárosi Közgyűlésben.

Bár október 23-án még – mint akinek a becsületébe gázoltak volna – tagadta, hogy belépett a Demokratikus Koalícióba, pár nappal később már új pártja kongresszusán vett részt, sőt, személyesen Gyurcsány Ferenccel egyeztetett. Így lett a csillogó szemű momentumosból csillogó szemű gyurcsányista.

Déri Tibor 2019-ben gyakorlatilag a semmiből feltűnve lett az újpesti ellenzék polgármester-jelöltje. Jókor volt jó helyen; kellően simulékony jellemével és kellően semmilyen karakterével ideális jelöltje lett az újpesti Fidesz ellenében megalakult hatpárti egységfrontnak.

A számítás bejött: a „csillogó szemű fiatal” momentumos politikuspalánta több mint húszezer szavazatot bezsebelve lett a IV. kerület vezetője. Pártjával azonban az elmúlt három év folyamán elhidegült a viszonya; a Momentum érdekeit szinte sehogyan, a rivális DK-ét viszont annál szívesebben képviselte a rá bízott városban. Gyakorlatilag a Gyurcsány-párt meghosszabbított kezeként kezdett funkcionálni:

a DK által mondott embereket nevezte ki a helyi cégek élére és a DK elképzeléseit valósította meg folyamatosan.

Varju László, a Demokratikus Koalíció alelnöke és a két dékás alpolgármester, Trippon Norbert és Bedő Kata mindvégig rövid pórázon tartotta, lényegében gyámság alá helyezték. Ez egy idő után a helyi Momentum tagságának, majd a párt országos központjának is elkezdte szúrni a szemét, így a viszony az április 3-a után kiújult DK-Momentum háborúnak köszönhetően még jobban elmérgesedett. Cseh Katalin az ATV élő adásában intézett ultimátumot Déri felé, hogy vegyen részt a nyári homoszexuális felvonuláson, aminek Déri – egyébként helyesen – nem tett eleget.

Az i-re a pontot azonban az tette fel, hogy szeptemberben – a Momentum országos vezetésével való egyeztetés nélkül – bejelentette: „családi okok miatt” nem indul újra a polgármesteri tisztségért, és 2024-ben az ellenzék közös jelöltjét, a jelenlegi dékás alpolgármestert, Trippon Norbertet fogja támogatni. Lényegében átjátszotta a százezer lakosú várost a gyurcsányisták számára, kész helyzet elé állítva saját pártját és az újpesti ellenzéket. Ezt már végképp nem nyelte le a Momentum elnöksége, akik Újpestet értékes aduásznak tekintették a fővárosi kerületekért nemsokára megkezdődő ellenzéki alkudozások során:

azon nyomban etikai eljárást kezdeményeztek Déri ellen és felfüggesztették a párttagságát.

A vizsgálat eredményét Déri nem várta meg, néhány héttel később kilépett a Momentumból és belépett a DK fővárosi frakciójába (Újpest polgármestereként Déri a Fővárosi Közgyűlés tagja is).

Október 23-án, az újpesti megemlékezéseket követően helyi választók egy csoportja számonkérte Dérit, hogy mégis miért lépett be a DK-ba, amire Déri önérzetesen annyit felelt, hogy „de hát én nem léptem be a DK-ba”. Annyira nem, hogy néhány órával később már Gy. Németh Erzsébeték csapatával vonult fel a pedagógusok tüntetésén.

Egy hét sem telt el azóta, most pedig már a DK tisztújító kongresszusán bukkant fel, öltönyben, nyakkendőben, végtelenül komoly arckifejezéssel.

És ha már ott volt, Gyurcsány Ferenccel is átbeszélték a teendőket. Jellemző, hogy az egyébként nagy Facebook-betyár Déri erről az eseményről már nem számolt be saját politikusi profilján, így az újpesti választók Szaniszló Sándor pestszentlőrinci polgármester oldalán értesülhettek arról, hogy polgármesterük hogyan illeszkedik be résmentesen új pártjába.

Botrányosan vezette a testületi ülést

Déri Tibor a múlt hét csütörtöki újpesti képviselő-testületi ülésen a gyakorlatban is bemutatta, mit jelent számára a dékás mentalitás. Hamar eltanulta a demokrata trükkök százait, hogyan ússza meg a számára kellemetlen kérdéseket. Szabó Balázs független önkormányzati képviselő például napirend előtti felszólalás keretében szerette volna kérdezni Dérit az utóbbi hetekben leírt politikai vargabetűivel kapcsolatban, ám a felszólalást – példátlan módon – nem engedélyezte az ülés elején a gyurcsányista polgármester.

Szabó többek közt azt kérdezte volna, hogy „miért tagadta le és kérte ki magának azt az állítást az október 23-i ünnepségen, hogy belépett volna a DK-ba, holott a frakciójukhoz való csatlakozásuk ezzel közel azonos értékű? Esetleg a hivatalos belépési nyilatkozat benyújtásával még kivár november 4-ig?”. Szabó azt a kérdést sem tudta feltenni, hogy vajon Déri „a DK-ba úgyszintén családi okok miatt lépett be? Erről is egyeztetett a feleségével és az anyukájával? Nem lehet, hogy Ön nem a saját gyermekeit, hanem sokkal inkább Gyurcsány Ferencet szeretné többet látni, és vele szeretne több időt tölteni?” – utalt Szabó Déri cinikus indoklására a saját „visszalépésével” kapcsolatban.

Így nem bontják el Újpesten a Tanácsköztársaság-emlékművet

Déri nem engedett vitát nyitni az újpesti Tanácsköztársaság-emlékmű elszállításáról sem. Szabó Balázs ugyanis azt javasolta, hogy – látva a Momentum közelmúltbeli buzgalmát a Szabadság téri szovjet emlékmű eltávolítására vonatkozóan – próbálják meg előbb Újpestről elszállítani a Szoborparkba a Mansfeld Péter kivégzésének napján, 1959. március 21-én felavatott vörös katona szobrot, mely a rendszerváltás óta folyamatosan vissza-visszatérő követelése a kerületben élőknek.

Déri a vitát nem engedélyezte – mondván ebben a ciklusban egyszer már elvetették ezt a javaslatot. Most sem történt ez másképp, Szabó Balázson kívül a Jobbik és a Fidesz képviselői támogatták csupán a szobor elbontását, a balliberálisok – és köztük természetesen Déri Tibor – nem szavazták meg az előterjesztést. Egyébként, ha Déri és a Momentum két másik képviselője megszavazta volna a javaslatot, a kommunista emlékmű elszállítására tett előterjesztés megkapta volna a testületi többséget…