fbpx
  • Megjelenés:

A Gyurcsány-párt újpesti Kálmán Olgája

Az éppen aktuális politikai helyzettől függ, hogy Gyurcsány Ferenc az ellenzéki ellenfelei legyőzésére a nyílt konfrontációt választja, vagy esetleg más módszereket, például különböző jelöltek eszközként való felhasználását, illetve befolyásolását – olvasható dr. Erdős Gergely, a Századvég Alapítvány belpolitikai elemzőjének írásában, amiben az újpesti politikai helyzetet vette górcső alá. Abban viszont biztosak lehetünk, hogy a volt miniszterelnök nem tart pihenőt: szakadatlanul dolgozik tovább a többi ellenzéki párt felaprításán.

Gyurcsány Ferenc nem titkolt célja, hogy pártjával az ellenzék kizárólagos erejévé váljon, majd idővel a hatalomba is visszatérhessen. A volt miniszterelnök eszköztára meglehetősen színes: nem riad vissza korábbi szövetségesei elárulásától, ellenzéki vetélytársai felszalámizásától, illetve kihasználásától sem. Külön figyelmet érdemel Gyurcsány és tervei szempontjából Újpest, így érdemes alaposabban megvizsgálni az ott kialakult helyzetet - kezdi értékelését az elemző.

Budapest IV. kerülete hagyományosan a balliberális oldal egyik legerősebb bástyája, a szocialista párt egyik fellegvárának volt tekinthető évtizedeken keresztül. Országos szinten is megfigyelhető jelenség, hogy az MSZP fokozatos marginalizálódásával keletkező politikai vákuumba azonnal benyomul a Demokratikus Koalíció, nincs ez másként Újpesten sem. Ennek tükrében nem is meglepő, hogy a tavalyi országgyűlési választásokon a Gyurcsány-párt emblematikus figurája, Varju László kiharcolta magának az indulás jogát, megkaparintva a körzetet a szocialistáktól, azóta pedig egyértelműen a Demokratikus Koalíció „osztja a lapokat” a kerületben.

Gyurcsány mindenkit elárul, nem lesz ez másképp Újpesten sem

Az idei önkormányzati választásokon az újpesti DK igen sajátosnak tekinthető taktikát választott, amelynek gyökerei a fővárosi előválasztások második fordulójában keresendők. A baloldali háziversenyen Gyurcsány Ferenc Kálmán Olgát kívánta felhasználni céljai elérésére: nem a Demokratikus Koalíció valamely ismert arcát, meghatározó politikusát állította fókuszba, hanem egy politikai tapasztalatokkal nem rendelkező, ám hozzá lojális jelölt hátán próbált sikert aratni, hogy aztán a vereség után villámgyorsan meg is szabaduljon tőle. A volt miniszterelnöknek nem volt veszítenivalója: ha Kálmán Olga győzött volna, akkor leghűségesebb újságíró-szövetségese lett volna a baloldal közös főpolgármester-jelöltje ősszel, mivel viszont veszített, a politikai felelősséget könnyedén a volt műsorvezető személyére háríthatta.

Mindezek tükrében naivitás lenne pezsgőt bontania a Momentumnak, hogy a DK „lemondott” Újpestről, és a fővárosi ellenzéki paktum keretében Fekete-Győr Andrásék jelölhetnek polgármestert a körzetben, hiszen egyenesen belesétáltak Gyurcsány Ferenc legújabb csapdájába. A Demokratikus Koalíció együttműködést színlelve előretolt egy politikailag tapasztalatlan és a kerületben jóformán ismeretlen momentumos jelöltet, akit nehézség nélkül kontroll alatt tarthatnak a kampány folyamán, esetleges győzelme esetén pedig – amelyre a Századvég friss kutatása alapján aligha lenne esélye – a városvezetés során is.

Ennek köszönhetően úgy határozhatják meg az ellenzék irányvonalát a kerületben, hogy a saját akaratuk maradéktalanul érvényesülhessen, de a politikai felelősség terhét nem kell viselniük. Amennyiben pedig a választások nem az általuk várt eredménnyel zárulnának, Gyurcsány Ferenc gondolkodás nélkül megszabadul majd újdonsült „szövetségesétől”.

A volt miniszterelnök sem tudja azonban megkerülni a helyi választópolgárok akaratát: a Századvég Alapítvány korábban említett felmérése szerint – akár összefogva, akár külön méretteti meg magát az újpesti ellenzék –

Wintermantel Zsolt, a Fidesz-KDNP jelenleg regnáló polgármestere 60 százalék körüli eredményre számíthat az őszi voksoláson. 

Ezen felül a kerületben is érvényesül az általános tendencia, miszerint az ellenzéki szavazókat jelentősen demotiválja, ha nem voksolhatnak a saját pártjuk jelöltjére, így összefogás esetén a tekintélyes részük otthon maradna, illetve a közös baloldali jelölt helyett inkább a kormánypárti indulót támogatná.

Összességében azt mondhatjuk, hogy az éppen aktuális politikai helyzettől függ, hogy Gyurcsány Ferenc az ellenzéki ellenfelei legyőzésére a nyílt konfrontációt választja, vagy esetleg más módszereket, például különböző jelöltek eszközként való felhasználását, illetve befolyásolását. Abban viszont biztosak lehetünk, hogy a volt miniszterelnök nem tart pihenőt: szakadatlanul dolgozik tovább a többi ellenzéki párt felaprításán.

Mindezek fényében tényleg sajnáljuk a Momentum jelöltjét, biztos, hogy többre hívatott annál, hogy Gyurcsány használja, kihasználja és, hogy a végén eldobja.