fbpx
  • Megjelenés:

Cserbenhagyott újpesti vállalkozások

Bár úgy tűnik, hamarosan túl vagyunk a járvány első hullámán, a megbetegedések száma csökken, és fokozatosan enyhítik a vészhelyzettel összefüggő korlátozásokat, az Újpesti Vagyonkezelőnek a hozzá beérkezett 240 bérleti díj kedvezmény kérelemből mindösszesen 58-at sikerült eddig elbírálnia - tudósít erről a HVG című hetilap internetes oldalán.

Mint lapunk korábban megírta, értelmetlen, túl bürokratikus és megalázó eljáráson kell átesnie azoknak a vállalkozásoknak, akik a járványhelyzet miatt nehéz helyzetbe kerültek, és támogatást kértek a Déri Tibor vezette önkormányzattól.

„Érthetetlen, hogy mi köze a járvány miatt nehéz helyzetbe került vállalkozásomnak ahhoz, hogy a feleségemnek milyen ingatlanok vannak a tulajdonában!”

– fakadt ki egy helyi vállalkozó.

És tény, hogy a több oldalon át felsorolt kérdések részletesebbek, mint egy politikusi vagyonbevallás, miközben a benyújtandó mellékletek száma is erősen megnehezíti a kérelem összeállítását.

Nem véletlen van ez így, vélekednek sokan. Hiszen pont azért bonyolították meg ennyire az eljárást, hogy minél kevesebben vegyék igénybe a támogatást.

A HVG birtokába került számok alapján tehát, a 240 kérelemből elbíráltak eddig összesen 58-at, és az elbírált kérelmeknek majdnem a felét elutasították. Azaz ha jól számolunk, akkor nagyságrendileg 30 támogató döntést született, miközben Újpesten nagyjából 600 db üzlethelyiséget ad bérbe a vagyonkezelő. Tehát eddig a program a bérlők 5 %-át érte csupán el.

Nem állunk jobban akkor sem, ha a pénzügyi részét nézzük a támogatásnak, hiszen a megítélt támogatás összege mindösszesen 2,4 millió forint volt.

Összehasonlításképpen a vagyonkezelő 2020. évi üzleti terve alapján az éves árbevételét 2,8 milliárd forintra tervezte. A nem lakás célú helyiségek bérbeadásából pedig 2020-ban 966 millió forint bevételt tervezett. Ehhez képest a támogatásként nagyvonalúan megítélt 2,4 millió forint az évi üzlethelyiségekből származó bevételnek még a 0,3%-át sem érte el.

Hiába hangoztatja tehát az önkormányzati propaganda, hogy 50 millió forintot különítettek el a bérlők támogatására, amikor jól láthatóan ezt az összeget nem akarják a vállalkozók megsegítésre fordítani.

A rendelettel kapcsolatos fenntartások és kritikák már az első pillanattól kezdve ismertek voltak Déri Tibor számára. Azt a bérlők képviselői több ízben is eljuttatták hozzá, de mégsem változtatott az agyonbürokratizált, korrupciógyanús feltételrendszeren.

Nem lehet másra gondolni, hogy ismét csak egy kampányfogással állunk szemben, ahol nem a vállalkozók megsegítése a cél, hanem csupán a spórolás és a gátlástalan önfényezés.

Ha a rendelet célja a minél alacsonyabb támogatás kifizetése volt, akkor kiemelkedően sikeresnek mondható a kezdeményezés.

Kár, hogy közben Déri Tibor cserbenhagyta az újpesti vállalkozókat.