fbpx
  • Megjelenés:

Újpest többet érdemel: miért indít egy bűnözőt az ellenzék Újpesten?

Csoportosan elkövetett garázdaság, hivatalos személy elleni erőszak – ilyen bűncselekményekért marasztalták már el Szabó Balázst, a Jobbik újpesti szervezetének alelnökét, a helyi ellenzéki koalíció önkormányzati képviselőjelöltje ellen jelenleg is több, az előbbiekhez hasonló büntetőeljárás van folyamatban.

Az egyik ilyen az az eset, amikor társaival Szabó a Fidelitas aktivistáit verte meg a tavalyi országgyűlési választások előtt néhány nappal a XI. kerületben, ahol a történtek miatt intézkedő rendőrökkel is erőszakoskodott, előtte pedig külföldieket támadtak meg falkában a fővárosban. Szabó Balázs az újpesti polgármesterjelölt, a momentumos Déri Tibor hű szövetségese. A PestiSrácok.hu igyekezett megtudni Déritől, hogy mi a véleménye Szabó viselt dolgairól, de a IV. kerület élére aspiráló jelölt ezt nem árulta el, és nem azért nem árulta el, mert nem tudott Szabó botrányos ügyeiről, hanem mert csak.

Tudtak Szabó Balázs büntetőügyeiről – ezt maga Déri Tibor válaszolta a PestiSrácok.hu kérdésére, a többes szám pedig arra enged következtetni, hogy az újpesti polgármesterjelölt stábja, és a helyi ellenzéki koalíció koordinálói is tisztában lehettek Szabó botrányos előéletével. Déritől igyekeztünk megtudni, hogy ez a körülmény nem volt-e aggályos tényező Szabó jelölésekor, illetve mi a véleménye arról, hogy szövetségese időnként falkában ver bucira az utcán random kiválasztott embereket Budapesten.

Déri Tibor kitartóan azt ismételgette, hogy a kíváncsi újságírók forduljanak  Szabó Balázshoz az ügyben, feltételezésünk szerint azonban Szabó biztosan tud a saját büntetőügyeiről, és vélhetőleg nem ő hivatott arról nyilatkozni, hogy Dérinek mi a véleménye róla, vagy ha igen, az még súlyosabb kérdéseket vet fel az újpesti ellenzéki koalícióval kapcsolatban. Déri hallgatása azt jelentheti, hogy tudtak Szabó botrányairól, de nem érdekelte őket, így is képviselőjelöltet csináltak belőle, és Déri személye miatt jelentheti azt is, hogy a legprimitívebb utcai erőszak a Momentumnál, és a helyi ellenzéki összefogásban résztvevőknél – közöttük a Jobbiknál – is elfogadott konfliktuskezelési gyakorlat.

Szabó Balázst 2008-ban pénzbüntetésre ítélték, miután egy tüntetésen csoportosan elkövetett garázdaság, és hivatalos személy elleni erőszak bűntettében bűnösnek találták. Később ugyancsak csoportosan támadt Budapestre látogató tunéziai állampolgárokra, utóbbi ügyében indított büntetőpere jelenleg folyamatban van a Budapesti II. és III. Kerületi Bíróságon. A Fidelitas aktivistáinak tavaly áprilisi megverése miatt kezdett vizsgálat nyomozati szakaszát a Budapesti Rendőr-főkapitányság lezárta, és az eljárás dokumentumait vádemelési javaslattal az ügyészségnek továbbította.

Ha Szabó Balázst a tunéziaiak, illetve a fidelitasosok megverésében is bűnösnek találják a bíróságok, akkor a hasonló – garázdaság, csoportosan elkövetett garázdaság – bűncselekmények elkövetése miatt különös visszaesőnek fog számítani, ami egyúttal súlyosító körülmény is a még jogerősen le nem zárt ügyeiben, sőt, vonatkozhat rá az úgynevezett három csapás törvény is, amely esetében akár letöltendő szabadságvesztés kiszabását is jelentheti.A Jobbik régóta tartó, és még véget nem ért mentális, morális leépülésének következménye lehet az a pártban keletkezett káderhiány, amelynek köszönhetően már a Szabó Balázshoz hasonló figurák is indulhatnak egy-egy képviselői helyért olyan fővárosi körzetekben, amelyeknek lélekszáma többszörösen meghaladja egy nagyobb megyeszékhelyét.