fbpx
  • Megjelenés:

Sorra buknak le az unokázós csalók, de Önök se dőljenek be nekik!

Rendszerint idős, egyedülálló nőket csapnak be az úgynevezett unokázós csalók, de a fővárosban már külön nyomozócsoport működik az elfogásukra.

A célcsoport az idős emberek, akiket vezetékes telefonon hívnak fel unokájukként vagy gyerekükként azzal, hogy balesetet szenvedtek, sürgősen pénzre van szükségük, küldenek valakit érte. A kiszemelt áldozat naivan fizet, majd a csalók lelépnek.

A BRFK keretein belül alig négy hónapja hozták létre az úgynevezett unokázós csalásokra szakosodott nyomozócsoportot, amely már komoly sikereket ért el. A 23 éves budapesti L. Markót az Erzsébetvárosban, egy bevásárlóközpontban fogták el a nyomozók, miután négy idős embert is becsapott. Még január 2-án hajnalban felhívott egy óbudai idős asszonyt, a fiának mondva magát, azzal, hogy balesetet szenvedett, kárt okozott és pénzre van szüksége. Az asszony a megtakarított pénzét átadta a fia barátjaként jelentkező ismeretlennek. L. Markó további három koros embert is becsapott, mintegy 11 millió forintot, illetve ékszereket kicsalva tőlük. A lakásán egymillió forintot, mobiltelefonokat, SIM-kártyákat, telefonkönyveket, valamint azokból kitépett lapokat találtak a nyomozók.

Nemrég a 32 éves budapesti Sz. Józsefet is elfogták, aki délután hívott fel egy nyolcvanéves asszonyt azzal, hogy az unokája balesetet okozott, és megfenyegették, ha nem fizet, akkor nagyon megbánja; pénzre van szüksége, küld érte valakit. Az idős asszony kétmillió forintot borítékba tett, majd a taxival érkező Sz. Józsefnek átadta. Az asszony gyanút fogva megjegyezte a taxi rendszámát. Sz. a pénzt egy budai társasházba vitte, ám ott megjelentek a nyomozók. A férfi menekülni próbált, a pénzzel teli borítékot pedig a lábtörlő alá akarta elrejteni. Hiá­ba, így azonnal bevallotta: a pénzt a házban lakó 17 éves barátjának akarta átadni. A fiút is elfogták. Csalás miatt büntetőeljárás indult ellenük.

A Magyar Nemzet szerint a kriminalisztika négy éve ismeri az unokázást, ami mára egész Európában elterjedt. Jellemzően nagyvárosi bűncselekmény, ám kisebb városokban is előfordult már. A viktimológia (áldozattan) szerint az idős emberek jóhiszeműségük, segítőkészségük és esetenként életkorukból adódó meggyengült egészségi állapotuk miatt kiemelten veszélyeztetettek. Ők a hagyományos erkölcsi értékek mentén élve fel sem tételezik, hogy valaki be akarja őket csapni.

Ám olyan eset is volt, hogy a koros ember úgy adott milliókat az unokája balesetére hivatkozó tettesnek, hogy nincs is unokája.

Mit kell tenni, hogy ne váljunk áldozattá?

A szakemberek szerint a legfontosabb, hogy az idős emberek azonnal ellenőrizzék a hívás valóságtartalmát. Hívják fel azt a hozzátartozót, akire a telefonáló hivatkozik; ha nem sikerül elérni, és megismétlődik a pénzt kérő hívás, kérjenek néhány óra türelmet azzal, hogy még össze kell szedni a pénzt. Közben gondolják végig, pontosan mit mondott a jelentkező. Ha gyanúként felmerül, hogy bűncselekmény áldozatává válik, azonnal értesítse a rendőrséget a 112-es segélyhívó számon! Forró nyomon az egész bandát el tudják fogni a nyomozók.

A rendőrség az idősek családját, közvetlen ismerőseit is összefogásra kéri: figyeljenek idősebb hozzátartozóikra, akik gyakran betegségekkel is küszködnek. Ha szükséges, mindennap hívják fel rokonuk, ismerősük figyelmét a fentiekhez hasonló történetekre, bűnelkövetési módszerekre, és mondják el nekik a rendőrség tanácsait, intelmeit. Akár visszatérően is figyelmeztessék az idős hozzátartozójukat, hogy ne beszéljenek idegenek előtt, nyilvános helyen magánügyeikről, mert bűnözők is felhasználhatják az információkat. Soha ne nyissanak ajtót idegeneknek, és bármilyen indokra is hivatkoznak, ne adjanak nekik pénzt. Gyanús idegenek látogatása esetén jegyezzék meg a személyleírásukat, esetleg a gépjármű rendszámát.